GüncelKadın

YDK, Gülsuyu ve Esenyurt’ta kadınlarla bir araya geldi

Yeni Demokrat Kadın (YDK) "Pandemiyi Bir de Bana Sor" isimli kitabın tanıtım etkinliği için İstanbul'da çalışmalarını sürdürüyor.

YDK, “Pandemiyi kadınlar konuşuyor, patriarkanın maskesi düşüyor: PANDEMİYİ BİR DE BANA SOR!” kampanyasının ürünü olan “Pandemiyi Bir De Sor” isimli kitaplarının tanıtım ve dağıtımı için çalışmalara başladı.

YDK, 5 Haziran günü Maltepe Gülsuyu’nda, dün (12 Haziran) ise Esenyurt’ta kadınlarla yürüttükleri kampanyanın sonucunda açığa çıkan kitabın tanıtımı için bir araya geldi.

YDK yaptıkları toplantının ardından çalışmalarına başladığını dile getirerek, Gülsuyu’nda kampanyanın kısa bir özeti ile sohbetlerine başladığını “Kampanya fikrinin nasıl çıktığı, nasıl bir çalışma yürüttüğümüzü kısaca hatırladıktan sonra kampanyanın ortaya çıkan ürünü üzerinde tartışmalara devam ettik.

Pandemi fırsatçılığı ile kadınlara saldırıların arttığı bu süreçlerde çalışmamızın kadınların yaşadığı her şeyin ve saldırılara karşı mücadelenin kayıtlara bizim cephemizde de bir parça geçmesinin önemine vurgu yapıldı.  Pandemi fırsatçılığı ile kadınlara siyasi iktidarın saldırılarının arttığı ve son olarak  RT. Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesinden çıkma girişimi ile  sürecinin daha fazla yoğunlaşması ile kadınların mücadelesinin devam ettiği vurgulandı” şeklinde aktarımda bulundu.

YDK Esenyurt’ta kadınlarla piknikte buluştu

“Pandemiyi Bir de Bana Sor” kitabının tanıtımı kapsamında kadın ve LGBTİ+’larla bir araya gelmeye devam ediyoruz. Esenyurt’da kitap tanıtım etkinliği öncesinde kadınlarla bir araya geldi.

YDK  kampanyanın ardından tanıtım etkinliği için çalışmalarını sürdürdüğü dile getirerek, “Şimdi kitabı hikayeleri, deneyimleri ve anlatımları ile kitabın yaratıcısı, yazarı olan kadınlarla buluşturuyoruz. Kitap tanıtımı için çeşitli küçük buluşmalar yapıyoruz. Bu buluşmalardan birini de Esenyurt’ta  piknikte yaptık.

Sabah kahvaltıda çayımızı demleyip, uzun bir sofra kurduk. Etrafımız çocuklarla çevriliyken sohbet etmekte zorlanmadık değil. Yağmurun yağmasıyla birlikte soframızı telaşla toplayıp, çardaklara sığındık. Yağmur vesilesi ile sohbete erken başladık. Çardakta sohbetimiz kitap tanıtım etkinliği üzerinden şekillendi. Bir kez daha pandemiyi, kadınlar üzerinde yarattığı etkiyi, bizi kampanyaya götüren süreci, kitap çalışmasını nasıl yaptığımızı hatırladık.” dedi.

Kadınlar kendi yaşamlarındaki deneyimleri paylaşarak, birlikte mücadele etmenin yaşamlarımızda neleri değiştirebildiğine dair fikirlerini dile getirildiği sohbetin “Yaşadığımız sorunları milyonlarca kadın yaşamakta ve benzer sorunları yaşarken, erkek şiddeti karşısında birbirimizden güç almanın yol yöntemlerine ve önemi üzerine sohbetimiz derinleşti.

Pandemide artan emek sömürüsü, erkek şiddetinin daha fazla açığa çıktığı bir dönemde İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için kadın ve LGBTİ+’ların sokaklarda yükselttiği mücadelenin önemi sohbetimizin bir parçası oldu. Erkek şiddeti karşısında, yaşamlarımıza ve kazanımlarımıza sahip çıkmak için birlikte mücadele etmenin güçlendirdiği her bir kadının sözünde vurgulandı.

Yağmur vesilesi ile uzun uzun sohbet etme fırsatı bulduğumuz piknikte, “Erkekleri değiştirmek için verdiğimiz mücadeleyi, kendimizi ve birbirimizi güçlendirmek için verelim.” vurgusu öne çıktı.” denildi.

 

Kaynak: yenidemokratkadin.net 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu